Uwaga 1: jeśli jakaś trasa oznaczona jest jako mało popularna, nie oznacza to że nie warto się na nią wybrać. Znamy trasy łatwe, niedługie i z pięknymi widokami, na których z niewiadomych przyczyn nawet w szczycie sezonu niemal nie ma wędrowców! Uwaga 2: podany przez nas stopień trudności trasy to orientacyjny stosunek trudności nachylenia terenu (podejść i zejść) do długości trasy. Przykład: jeśli trasa wiedzie doliną, jest trasą spacerową, z niewielkimi wzniesieniami i spadkami (teoretycznie trudność: 1), ale jest długa, gdzie czas jej pokonania wynosi 7-8 godzin, to podnosimy jej stopień trudności z 1 do 2 gwiazdek.
Uwaga 3: podane przez nas czasy przejść dotyczą całej proponowanej przez nas trasy i są jedynie orientacyjne – większość z nich można przejść szybciej, w zależności od tempa marszu i kondycji piechura w czasie nawet o 30% krótszym. Uwaga 4: kolory szlaków nie mają żadnego znaczenia dla ich trudności. Zdarza się, że szlak zielony jest znacznie trudniejszy niż czarny.
LEGENDA: popularność szlaku (w skali od 1 do 3)
trudność szlaku (w skali od 1 do 3)
zdecydowanie polecamy


Przyjęliśmy, że obszar Bieszczadów Wysokich obejmuje zasięgiem wszystko co znajduje się na południe od linii Przełęcz Łupkowska – Duszatyn – Chryszczata – Jabłonki – Pasmo Otrytu – Lutowiska, z pominięciem szeroko pojętych okolic Jeziora Solińskiego, choć i tam znajdują się szlaki piesze, konne, rowerowe...

Naszym celem nie jest jedynie samo wymienienie wszystkich istniejących szlaków, bo to znajduje się na mapach, ale raczej zaproponowanie, na podstawie własnych naszych doświadczeń, różnych możliwych wariantów tras na kilkugodzinne piesze wycieczki, wraz z informacją na temat popularności trasy oraz stopnia jej trudności (staramy się być obiektywni). Dodajemy również nasze subiektywne uwagi, zdając sobie sprawę, że mogą Was odwieźć od zaplanowanej wcześniej wycieczki lub zachęcić do przejścia trasy, z której później nie bardzo będziecie zadowoleni. Mimo wszystko ufamy, że nasze pomysły na bieszczadzkie wędrowanie w większości przypadków okażą się pomocne.

PROPONOWANE TRASY WYCIECZEK PIESZYCH
TARNICA (1347 m.n.p.m) - najwyższy szczyt Bieszczadów w Polsce oraz BUKOWE BERDO
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Wołosate – Tarnica – Wołosate Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 2
3' 30''

Najszybsza możliwość zdobycia najwyższego szczytu polskich Bieszczadów. Jednocześnie trasa najbardziej popularna.

Wołosate – Tarnica – Tarniczka – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 2
4' 40''

Zejście Szerokim Wierchem do Ustrzyk Grn. z pięknymi widokami w kierunku Połoniny Caryńskiej (na wprost), pasmo Małej i Wielkiej Rawki (po lewej) oraz pasmo Bukowego Berda (po prawej).

Wołosate – Tarnica – Przeł. Goprowców – Halicz – Rozsypaniec – Przeł. Bukowska – Wołosate Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
6' 30''

Początkowy odcinek z Wołosatego na Tarnicę jest bardzo popularny. Dalsza część proponowanej trasy, jest mniej popularna, łatwiejsza i z pięknymi widokami.

Widełki – Bukowe Berdo – Krzemień – Tarnica – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 3
7' 00''

Odcinek z Ustrzyk Grn. do Widełek (5 km) prowadzi niestety wyłącznie szosą. Przy odrobinie szczęścia uda się Wam pokonać go busem lub autostopem. Zdecydowanie polecamy przejście Bukowym Berdem do Krzemienia – przez wiele osób ten odcinek uznany jest za najpiękniejszy w Bieszczadach.

Muczne – Bukowe Berdo – Krzemień – Przeł. Goprowców – Halicz – Przeł. Bukowska - Wołosate Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 3
6' 40''

Największa trudność tej trasy to jej długość, jest umiarkowanie popularna, ale z pięknymi widokami. Omija często zatłoczoną Tarnicę. Pokonanie odcinka z Wołosatego do Mucznego busem lub autostopem będzie raczej trudne, więc raczej dla grupy znajomych dysponujących dwoma samochodami.

 

POŁONINA WETLIŃSKA (1255 m.n.p.m)
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Przeł. Wyżna – Schronisko PTTK „Chatka Puchatka” – Przeł. Wyżna Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 1
1' 40''

Najkrótsza i dlatego chyba najpopularniejsza droga na Połoninę Wetlińską.

Wetlina (Stare Sioło) – Przeł. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Schronisko PTTK „Chatka Puchatka” – Przeł. Wyżna Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 2
4' 20''

Jeden z najpopularniejszych wariantów przejścia Połoniny Wetlińskiej. Od maja do października z Przeł. Wyżnej do Wetliny można wrócić kursującymi na tej trasie busami.

Wetlina (kościół) – Kemping Górna Wetlinka – Schronisko PTTK „Chatka Puchatka” – Połonina Wetlińska – Przeł. Orłowicza – Wetlina (Stare Sioło) Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
5' 50''

Nieco dłuższy wariant powyższej trasy, ale bez konieczności korzystania z busa. Kemping Górna Wetlinka znajduje się około 2 km za Wetliną w stronę Ustrzyk Górnych, tam wchodzimy na czarny szlak (mało popularny).

Wetlina (Stare Sioło) – Przeł. Orłowicza – Smerek (góra) – Kalnica Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
4' 00''

Trasa prowadzi przez jeden z najwyższych szczytów Połoniny Wetlińskiej, górę Smerek. Po zejściu do Kalnicy szosą do Wetliny jest około 4,5 km.

Kalnica – Smerek (góra) – Przeł. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Schronisko PTTK „Chatka Puchatka” – Berehy Górne Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 3
5' 40''

Przejście tej trasy oznacza w zasadzie przejście całej Połoniny Wetlińskiej.

Wetlina (Stare Sioło) – Przeł. Orłowicza – Schronisko Jaworzec (koło Kalnicy) Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
4' 10''

Odcinek między Wetliną a Przeł. Orłowicza jest bardzo popularny, natomiast dalej do Jawroca napotkacie niewiele osób. Po dojściu do Jaworca można się wybrać na spacerową ścieżkę historyczną „Bieszczady Odnalezione”. Powrót z Jaworca do Wetliny to najpierw około 2,5 km drogą do Kalnicy, a dalej busem, autostopem, PKSem lub piechotą z Kalnicy do Wetliny (5 km).

Zatwarnica – Przeł. Orłowicza – Wetlina (Stare Sioło) Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
4' 00''

Odcinek z Zatwarnicy na Przeł. Orłowicza jest bardzo mało popularny, natomiast zejście do Wetliny bardzo popularne. Minusem jest konieczność powrotu tą samą trasą – na łatwy powrót PKSem lub autostopem nie liczcie. Jest to dobry pomysł na wycieczkę jeśli dysponujecie dwoma samochodami.

Kalnica – Smerek (góra) – Przeł. Orłowicza – Schronisko Jaworzec (koło Kalnicy) Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
5' 00''

Jeśli mieszkacie w Kalnicy bądź na Jaworcu możecie zrobić taką pętlę bez konieczności jechania gdziekolwiek. Odcinek z Kalnicy na Przeł. Orłowicza dosyć popularny, zejście do Jaworca mało popularne.

 

POŁONINA CARYŃSKA (1297 m.n.p.m)
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Berehy Górne – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 2
3' 40''

To najbardziej popularna trasa wiodąca Połoniną Caryńską. W ten sposób przejdziecie całą Połoninę, ale są jeszcze inne ciekawe warianty tras wiodące przez Połoninę...

Berehy Górne – Połonina Caryńska – Schronisko Koliba (Przysłup Caryński) – Nasiczne – Berehy Górne Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
5' 40''

Popularne podejście z Berehów na Połoninę Caryńską, a następnie zejście znacznie mniej popularnym szlakiem do schroniska Koliba. Stamtąd idziemy spacerową trasą doliną nieistniejącej wsi Caryńskie (cerkwisko po drodze) do wsi Nasiczne, skąd szosą, zalesioną doliną wzdłuż potoku wracamy do Berehów.

Bereżki – Schronisko Koliba (Przysłup Caryński) – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 3
4' 10''

Pierwszy odcinek (ponad połowa trasy) aż na Połoninę Caryńską mało popularny. Odcinek z Ustrzyk Górnych do Bereżek to 4,5 km szosą (nie uwzględniony w podanym obok czasie przejścia) można pokonać pieszo lub bez większych problemów złapiecie autostop.

Berehy Górne – Połonina Caryńska – Przeł. Wyżniańska – Berehy Górne Popularność trasy: 2
Trudność trasy: 2
3' 20''

Trasa niezbyt długa, przez co w miarę łatwa, tym bardziej, że ostatni odcinek z Przeł. Wyżniańskiej do Berehów pokonujemy szosą – pół godziny spaceru, cały czas lekko w dół.

Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Przeł. Wyżniańska – Schronisko Pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 3
6' 40''

Trasa dla osób ambitniejszych, głównie z powodu dwóch solidnych podejść. Ale za to bardzo widokowa. Po zejściu z Wielkiej Rawki do Ustrzyk jest około 2 km szosą.

 

MAŁA I WIELKA RAWKA (1304 m.n.p.m) oraz DZIAŁ
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Przeł. Wyżniańska – Schronisko – Mała Rawka – Wielka Rawka – i powrót Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 2
3' 15''

Bardzo popularna trasa, ale widoki na górze rewelacyjne. Najkrótszy i najpopularniejszy wariant to wejście z Przeł. Wyżniańskiej na Wielką Rawkę i zejście tą samą drogą, ale polecamy wariant nieco dłuższy...

Przeł. Wyżniańska – Schronisko – Mała Rawka – Wielka Rawka – Mała Rawka – Dział – Wetlina (kościół) Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
4' 40''

...czyli po dojściu do Wielkiej Rawki, cofamy się do Małej Rawki, a stąd Działem idziemy do Wetliny. Zejście Działem do Wetliny nie jest bardzo długie, jest natomiast wyjątkowo mało popularne, bardzo łatwe i piękne widokowo. Zdecydowanie polecamy!

Ustrzyki Górne – Wielka Rawka – Mała Rawka – Schronisko – Przeł. Wyżniańska Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 3
4' 00''

Szlak rozpoczyna się około 2 km od Ustrzyk Górnych (mały parking). Jeśli wystartujecie z samych Ustrzyk, to pierwsze 2 km trzeba pokonać szosą. Wejście na Wielką Rawkę jest dosyć trudne, ale zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż wskazują to mapy. Z Rawek roztaczają się piękne widoki. Z Przeł. Wyżniańskiej do Ustrzyk polecamy busy, autostop lub przejście piesze szosą (choć w sezonie to ruchliwe miejsce).

Przeł. Wyżniańska – Schronisko – Mała Rawka – Wielka Rawka – Kremenaros (Krzemieniec, czyli trójstyk granic) – i powrót Popularność trasy: 3
Trudność trasy: 3
4' 50''

Nieco dłuższy wariant pierwszej trasy, przedłużony o dojście na górę Kremenaros (Krzemieniec) gdzie stykają się trzy granice: polska, słowacka i ukraińska. A dla osób, które lubią długie i puste trasy proponujemy...

Przeł. Wyżniańska – Schronisko – Mała Rawka – Wielka Rawka – Kremenaros (Krzemieniec, czyli trójstyk granic) – Rabia Skała – Paportna – Jawornik – Wetlina (Stare Sioło) Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 3
10' 30''

...fragment szlaku granicznego. Trasa bardzo długa, w dużej części prowadzi granicą polsko-słowacką (da się przejść w 8-9 godz.). Po zejściu z Wielkiej Rawki w stronę Kremenarosa bardzo mało popularna, czyli coś dla osób szukających w sezonie ciszy. Od Kremenarosa w stronę Rabiej Skały i Wetliny niestety mało widokowa.

 

OTRYT (896 m.n.p.m) i okolice
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Dwernik – Schronisko Chata Socjologa - Dwernik Popularność trasy: 1
1' 45''

Trasa krótka i dosyć łatwa.

Lutowiska – Schronisko Chata Socjologa – Otryt - Lutowiska Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
4' 30''

Najprostszy wariant trasy to wejście z Lutowisk zielonym szlakiem do Schroniska i zejście tą samą trasą. Można jednak od schroniska pójść dalej niebieskim szlakiem grzbietem Otrytu w stronę Polany i po kilkudziesięciu minutach skręcić w prawo na leśną drogę (brak oznakowania). Dojdziemy nią z powrotem do zielonego szlaku, którym zejdziemy do Lutowisk.

Nasiczne – Dwernik Kamień - Nasiczne Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
2' 00''

Trasa stosunkowo mało popularna, niezbyt długa i przez większość czasu bez widoków. Ale przy dobrej pogodzie zdecydowanie ją polecamy – widok jaki zobaczycie na samej górze wart jest wspinaczki. W związku z tym, że trasa jest krótka, można się później wybrać z Nasicznego na spacer doliną nieistniejącej wsi Caryńskie (po drodze cerkwisko) do Schroniska Koliba.

 

WIELKIE JASŁO (1153 m.n.p.m)
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Cisna – Małe Jasło – Wielkie Jasło – i powrót
6' 00''

Najprostszy wariant wejścia na Wielkie Jasło, z którego roztaczają się piękne widoki.

Cisna – Małe Jasło – Wielkie Jasło – Okrąglik – Fereczata – Smerek (wieś) Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
6' 00''

Trasa mało popularna, w wielu miejscach z pięknymi widokami na najwyższe partie Bieszczadów. Odcinek powrotny ze Smereka do Cisnej bez problemu można pokonać busem bądź autobusem PKS.

Cisna – Małe Jasło – Wielkie Jasło – Okrąglik – Płasza – Dziurkowiec – Rabia Skała – Paportna – Jawornik – Wetlina (Stare Sioło) Popularność trasy: 1
11' 00''

Trasa długa (da się ją przejść nieco szybciej niż 11 godz.), mało popularna, prowadząca częściowo szlakiem granicznym, raczej dla osób z dobrą kondycją. W wielu miejscach piękne widoki.

Cisna – Majdan – Roztoki Górne – Okrąglik – Wielkie Jasło – Małe Jasło - Cisna Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
7' 10''

Fajna pętla. Żółtym szlakiem przez Majdan do Roztok Górnych (po drodze piękne lasy). Po dojściu do granicy polsko-słowackiej trzeba iść niebieskim szlakiem w lewo pod górę na Okrąglik. Na Wielkim Jaśle piękne widoki na najwyższe partie Bieszczadów. Szlak kończy się w centrum Cisnej.

 

INNE SZLAKI
Trasa Popularność
Trudność
Oznakowanie Czas przejścia Uwagi
Wetlina (kościół) – Jawornik – Wetlina (Stare Sioło, most) Popularność trasy: 1
2' 30''

Krótki szlak rozpoczynający się i kończący w Wetlinie. Stosunkowo mało popularny. Z Jawornika widok w stronę Połoniny Wetlińskiej.

Widełki – Magura Stuposiańska – Dwernik – Dolina Caryńskiego – Schronisko Koliba – Bereżki – Widełki Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
7' 00''

Trasa mało popularna. Po dojściu przez góry do Dwernika, należy pójść szosą w lewo (w stronę Nasicznego) i po kilkunastu minutach, koło leśniczówki skręcić w drogę prowadzącą doliną nieistniejącej wsi Caryńskie do schroniska Koliba (po drodze do zobaczenia cerkwisko). Stąd żółtym szlakiem w dół do Bereżek, a następnie około 25 minut szosą do Widełek.

Schronisko Jaworzec (koło Kalnicy) – Falowa – Dołżyca – Kalnica – Schronisko Jaworzec Popularność trasy: 1
Trudność trasy: 2
6' 00''

Po zejściu z Falowej do Dołżycy, należy pójść kilkanaście minut szosą w kierunku Wetliny (w lewo), a następnie skręcić na leśną drogę zamkniętą dla ruchu (drogowskaz: Leśniczówka Koliba) którą dojść można do Kalnicy. Tam w lewo, mało uczęszczaną szosą wracamy do Schroniska Jaworzec. Uwaga: część trasy prowadzi leśną drogą. Jeśli widzisz znak mówiący o wycince drzew i zakazie wstępu, uszanuj to i nie wchodź na drogę.

Dołżyca – Łopiennik – Łopieninka – Jabłonki – Durna – Łopiennik – Dołżyca Popularność trasy: 1
8' 00''
Duszatyn – Jeziorka Duszatyńskie – Chryszczata – Przeł. Żebrak – Wołosań - Cisna Popularność trasy: 1
8' 30''

Trasa dla osób dysponujących dwoma samochodami: jeden zostawiamy w Cisnej, a drugim jedziemy do Duszatyna koło Komańczy. Na trasie marszu znajdują się bardzo urokliwe jeziorka powstałe na początku XX w. w wyniku osunięcia się zbocza góry.

Maniów – Balnica – Przeł. Nad Roztokami - Majdan Popularność trasy: 1
7' 20''

Trasa dla osób dysponujących dwoma samochodami: jeden zostawiamy w Majdanie koło Cisnej, a drugim jedziemy do Maniowa (w kierunku Komańczy). Początkowo szlak prowadzi doliną nieistniejącej wsi Balnica, potem granicą polsko-słowacką. Z Przeł. Nad Roztokami do Majdanu szlak prowadzi mało uczęszczaną drogą, przez piękne lasy.

Cisna – Hon – Wołosań – Łubne – Jabłonki – Łopiennik – Dołżyca – Cisna Popularność trasy: 1
9' 20''